NFC چیست؟

 

ممکن است این اسم را شنیده باشید اما این قابلیتی است که تنها تعداد کمی از افراد از آن باخبر هستند یا حتی تهداد بسیار کمی هستند که از آن استفاده میکنند به این دلیل که چیزی درباره این قابلیت نمیدانند. شناختن و استفاده از NFC بسیار راحت تر از نام آن است! در این مقاله تمام چیزی که باید درباره NFC بدانید را برای شما خواهیم گفت.

NFC چیست؟

NFC مخفف کلمات (Near Field Communication) به معنای نزدیکترین ارتباطات میدانی میباشد. اساسا این قابلیت راهی برای برقراری ارتباط با دستگاه مجاور گوشی هوشمند شما است و فاصله دو دستگاه را تا شعاع ۴ سانتی متر ساپورت میکند. این ارتباط بدون سیم، بین دو دستگاه ارتباطی را بر قرار میکند که دو دستگاه قادر به ارسال و دریافت اطلاعات میشوند. این اتصال تکیه بر وای-فای، اتصال دیتا و … ندارد.

NFC اطلاعات را از طریق موجهای رادیویی ارسال و دریافت میکند. این اتصال با اتصال از طریق بلوتوث نیز بسیار متفاوت و توابع عملکرد آن از طریق القاء الکترومغناطیسی است.

 

NFC چیست؟

 

چگونه بدانیم که گوشی هوشمند ما دارای NFC است؟

بسیار ساده است. به تنظیمات گوشی بروید> گزینه بیشتر یا تنظیمات را لمس کنید> به گزینه شبکه و وایرلس بروید (Settings > More or Settings > Wireless & Networks). سپس باید گزینه NFC را ببینید. اکنون بیشتر گوشی های هوشمند دارای NFC هستند اما ممکن است در بعضی از گوشیها وجود نداشته باشد.

 

بعضی مشکلاتِ NFC در اندروید

تمام دستگاه ها دارای چیپِ NFC نیستند، اما به تدریج این قابلیت در تمام گوشی ها رایج میشود.

چیپهای NFC در یک جای مشخص در تمام دستگاه ها وجود ندارد و این ممکن است ایجاد مشکل کند.

سازگاری بین دستگاه ها هنوز در جهان همگانی نشده است. به خصوص برای فایلهایی با فرمتهای خاص.

 

NFC چیست؟

 

چگونه از NFC استفاده کنیم؟

ابتدا باید مطمئن شوید که هر دو دستگاه دارای قابلیت NFC و Android Beam هستند. زمانی که مطمئن شدید، تمام کاری که باید انجام دهید، این است که ۲ دستگاه را به وسیله روشن کردن NFC به هم متصل کنید. حتی برای فرستادن اطلاعات (عکس، فیلم، برنامه و …) نیاز به گزینه send via نیست. دو دستگاه را پشت به پشت هم بگذارید سپس گزینه confirm را فشار دهید و touch to beam را بزنید.

از طریق NFC چه نوع اطلاعاتی را میتوان ارسال کرد؟

از طریق NFC، عکس، فیلم، برنامه یا اپلیکیشن، اسناد و مدارک (pdf، zip و …)، لوکیشن و …. را میتوان ارسال یا دریافت کرد. از طریق NFC و Google Pay میتوان پرداختی ها را انجام داد.

 

NFC چیست؟

 

NFC در آینده

در آینده از تگهای فیزیکیِ NFC (مانند یک چیپ یا برچسب یا …) در هر موردی میشود استفاده کرد. به عنوان مثال از یک تگ NFC میتوان در رستوران برای دیدن منو یا آخرین تغییرات آن استفاده کرد. کافی است گوشی هوشمند خود را به مجاورت یکی از این تگها برده و متصل کنید تا منو را در گوشی خود داشته باشید.

در آینده از این دست امکانات از طریق NFC به راحتی میتوان استفاده کرد. NFC قابلیتی است که در آینده ای نه چندان دور همه گیر شده و میتوان از آن استفاده های زیادی کرد. این قابلیت استفاده از وای-فای، اتصال دیتا و … ندارد و میتواند هزینه ها را تا حدودی کم کند.  این قابلیت از جهات مختلف بسیار مفید بوده اما شاید مشکلی که وجود داشته باشد، فاصله کم آن است.

NFC سریعترین و ارزانترین راه اتصال میان دو دستگاه برای انتقال اطلاعات است. NFC بهترین قابلیت برای زمانی است که پول، وای-فای، سیگنال سیم کارت و … در دسترس نیست. ارزانترین، راحتترین و سریعترین راه ممکن برای انتقال اطلاعات به جز NFC چه قابلیتی میتواند باشد؟

 

آیا در گوشی هوشمند شما قابلیت NFC وجود دارد؟

نظر شما درباره NFC و قابلیت های آن چیست؟

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است
آموزشکده اندرويد سيتی