راههای افزایش سرعت دستگاههای اندرویدبسیاری از دستگاههای اندرویدی پس از مدتی که از آن استفاده می کنیم دچار کندی و کاهش سرعت در حین اجرای فرآیندها می شوند که این موضوع میتواند باعث آزردگی کاربر شود. صرف نظر از اینکه تلفن خود را به چه قیمتی خریده باشید ممکن است این تجربه ی ناخوشایند را داشته باشید. در این مقاله قصد داریم اکثر روش های کاربردی برای افزایش هرچه بیشتر سرعت دستگاههای اندروید را مورد بررسی قرار دهیم که امیدواریم با ما همراه شوید.


1

تشخیص مشکل به کمک برنامه :

شما باید حدس بزنید که این کندی به چه دلیل می تواند باشد. یک برنامه جدید یا یک بازی یا چند برنامه که همزمان با هم فعالیت میکنند؟!

به هرحال برنامه Trepn Profiler که توسط سازنده Qualcomm در گوگل پلی منتشر شده میتواند به شما کمک کند تا میزان فعالیت پردازنده را تشخیص دهید، اینکه چه مقدار از فضای پردازنده مصرف شده و نیز یک مرور کلی از ترافیک شبکه Wi-Fi و دیتا و RAM و غیره را بصورت نموداری نشان میدهد.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

دانلود برنامه کاربردی Trepn Profiler

پس از نصب برنامه وارد سربرگ های مختلف آن شده و موقع اجرای برنامه هایی که به نظرتان حجم کم بالایی از پردازنده را مصرف میکنند، روی نمودارها دقت نمایید تا برنامه های پرمصرف و سنگین را شناسایی کنید.

با کمک Trepn همچنین می توانید روند اجرای برنامه های دیگر را نیز بررسی کنید و از این طریق تشخیص دهید که هنگام اجرای کدام برنامه، بار اضافی به رم و پردازنده اعمال می شود و اگر آن برنامه غیرضروری باشد آنرا متوقف یا لغو نصب کنید.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندرویدهنگامی که موضوع را مشخص کردید، می توانید راه حل های زیر را انجام دهید.

2

آزادسازی فضای حافظه از فایل های غیرضروری :

تمام عکس ها و فیلم هایی که شما گرفته اید به همراه برنامه هایی که نصب کرده اید، می توانند حجمی از فضای حافظه را اشغال کنند و پس از مدتی فضای لازم برای تنفس دستگاه وجود نخواهد داشت. مخصوصا اگر فضای ذخیره سازی کم باشد دستگاهتان شروع به کند شدن میکند و ممکن است گاهی شاهد هنگ کردن آن باشید.

در اکثر گوشیهای اندروید لازم است به تنظیمات دستگاه رفته و وارد گزینه ی “ذخیره سازی” شوید. از آنجا می توانید ببینید که چقدر فضا مورد استفاده قرار می گیرد و چه فایل ها یا برنامه هایی بدون کاربرد هستند. سپس در صورت تمایل اقدام به حذف آنها کنید.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندرویدهمانطور که می توانید در تصاویر فوق ببینید، هر دستگاه گزینه های زیادی برای مدیریت ذخیره سازی ارائه میدهد. ما در این مثال از گوشی HTC استفاده کردیم، اما همین امر برای اکثر دستگاه های اندروید نیز کاربرد دارد. بعد از استفاده از فضای آزاد، قادر خواهید بود فایلهای دانلود شده را که دیگر نیازی به آن ندارید را حذف کنید و یا برنامه های کم مصرف را حذف کنید. برای مثال سامسونگ، به سادگی یک گزینه به نام Clean now می دهد که فایل های غیر ضروری و حافظه پنهان را پاک می کند.

3

پاک کردن حافظه ی پنهان برنامه ها:

اگر دستگاه شما از طریق گزینه های مدیریت ذخیره سازی اقدام به پاکسازی فایل ها نمیکند یا دارای قابلیت بالا نیست، می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید. بسیاری از برنامه های کاربردی که از نظر تصویری سنگین هستند، مانند شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام، مرورگر و غیره، در بعضی موارد، صدها مگابایت یا حتی گیگابایت حافظه پنهان دارند.

اگر فضای ذخیره سازی کمی داشته باشید ممکن است لغو نصب کردن بسیاری از برنامه ها ممکن نباشد، بنابراین باید فایل ها و ویروس های از پیش نصب شده را پاک کنید یا به طور کامل برنامه های تولید کننده را حذف یا غیرفعال کنید.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

4

حذف کردن ویجت های روی صفحه نمایش :

اگر چه ویجتها بسیار کاربردی هستند و طرفداران خود را دارند و نیز ممکن است سرگرم کننده یا مفید باشند، اما درصد بالایی از منابع خود را استفاده می کنند که این برای دستگاههایی با پردازنده ضعیف میتواند مشکل ساز شود. پس اگر نیازی به آنها ندارید کافیست انگشت خود را روی ویجت موردنظر نگه داشته و سپس آنرا به سطل زباله ی بالای صفحه منتقل کنید.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

هر گونه ویجتی که واقعا نیازی به آن ندارید را غیرفعال کنید. در صورت داشتن برخی از ویجت های مهم هیچ آسیبی به دستگاه نمیرسد، اما اگر بخواهید هربار بصورت همزمان آنها را اجرا کنید منابع زیادی مصرف می شود. پس برخی از ویجت های مهم را نگه دارید.

5

غیر فعال کردن انیمیشن های اضافی:

اگر از لانچر خاصی استفاده میکنید ممکن است متوجه شوید که انیمیشن های مختلف و جلوه های ویژه ای در آن وجود دارد. این ممکن است جالب به نظر برسد، اما آنها می توانند سرعت اجرای کارها را نیز کاهش دهند. در تنظیمات لانچر خود بررسی کنید تا ببینید آیا راهی برای غیرفعال کردن هر یک از این جلوه های ویژه اضافی غیر ضروری وجود دارد؟ پس آنرا از تنظیمات غیرفعال نمایید.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

6

بستن برنامه ها و آزاد کردن RAM :

اگر از جمله افرادی هستید که با چندین برنامه بصورت همزمان کار میکنید این ممکن است عملکرد دستگاهتان را تحت تاثیر قرار دهد. پس هر بار پس از اجرای برنامه ها لازم است آنهایی که نیاز ندارید را بسته و از آنها خارج شوید. اینکار در اکثر دستگاهها با فشردن دکمه ی ↵ روی گوشی انجام شده و میتوانید بصورت یک جا برنامه های درحال فعالیت را ببندید.
راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

7

برنامه های واسط برای حذف و پاکسازی برنامه ها را نصب نکنید :

اکثر ما برنامه هایی مانند کلین مستر را روی دستگاهمان نصب کرده ایم و مسلما از عملکردشان راضی بوده ایم. آنها میتوانند تمامی فایل ها و برنامه های موجود روی گوشی را اسکن و تجزیه و تحلیل کرده و سپس موارد غیرضرور و اضافی را حذف کنند.

اگر چه ممکن است این یک ایده عالی برای کاربران باشد اما به تجربه رسیده که این نوع برنامه های مدیریت ذخیره ساز معمولا آسیب بیشتری دارند. زیرا آنها در پس زمینه دستگاه های اندرویدی به طور موثر کار می کنند و برنامه هایی که اجرا میکنیم را پس از مدتی می بندند بنابراین اگر بخواهیم مجددا با همان برنامه کار کنیم راه اندازی مجدد آن طول می کشد و باتری بیشتری مصرف می کند. این می تواند بیشتر باعث کندی شود.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندرویددر نهایت، هنگام استفاده از چنین برنامه های، شما باید بخاطر حریم خصوصی و امنیت دستگاه خود نگران باشید، بسیاری از آنها مجوز گسترده ای دارند و هنگام مدیریت داده ها دقیق نیستند.

8

دستگاه خود را راه اندازی مجدد (ریستارت) کنید :

یک راه سریع و ساده برای یک دستگاه کند شده این است که آن را ریستارت کنید. این می تواند حافظه پنهان را پاک کند، برنامه های غیر ضروری را از انجام کار متوقف کند، و همه چیز از اول همگام سازی می شود. فقط دکمه پاور را نگه دارید، گزینه Restart را انتخاب کنید، سپس برای تأیید روی OK ضربه بزنید.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

9

اطمینان حاصل کنید که نرم افزار شما به روز است :

اگر هشدار برای به روز رسانی نرم افزار خود دریافت میکنید بهتر است اینکار را پشت گوش ننداخته و در اولین فرصت اندروید دستگاهتان را بروزرسانی کنید. برخلاف تصور اکثر کاربران به روز رسانی نرم افزار همیشه در مورد ویژگی های جدید نیست، اغلب اوقات نیز حاوی رفع اشکالات و پیشرفت های عملکردی است که می تواند به طور قابل توجهی سرعت عمل دستگاه شما را افزایش دهد.

راههای افزایش سرعت دستگاههای اندروید

اطمینان حاصل کنید که نرم افزار شما همیشه در آخرین نسخه موجود است.

10

تنظیم مجدد کارخانه یا (ریست فکتوری) :

این آخرین راه حل است که می تواند مشکل را برطرف کند و اگر این کار را انجام دهید، همه چیز از دست خواهد رفت. تنظیم مجدد کارخانه باعث می شود که گوشی به شرایطی که سازنده آن را طراحی کرده است بازگرداند، اینکار باعث پاک شدن تمامی بدافزارها، ایرادات سیستمی و غیره خواهد شد.

البته، شما تمام اطلاعات خود را از دست می دهید. اما اگر تمام راهنمایی های دیگر خود را تست کرده اید و هنوز هم از سرعت گوشی خود راضی نیستید، زمان آن رسیده که ریست فکتوری را امتحان کنید! اما دقت داشته باشید که قبل از هرچیز باید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید، سیمکارت و کارت حافظه را نیز در صورتی که اطلاعات مهمی در آن باشد از دستگاه خارج کرده باشید!

البته راه دیگری مانند روت کردن دستگاه نیز وجود دارد که میتوانید از این صفحه آنرا مشاهده کنید.

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است
آموزشکده اندرويد سيتی