اعلام وضعیت و اعتراض جاماندگان بسته حمایتی دولت   فروردین 99

با توجه به مشکلات اقتصادی اخیر و افزایش نرخ تورم، شرایط زندگی برای کارگران و مستمری بگیران بسیار دشوار شده است. طبق جلسات مختلف اعضای هیئت دولت و وزارت تعاون قرار بر آن شده که دولت در قالب بسته های حمایتی یا کوپن الکترونیکی از اقشار کم درآمد حمایت های لازم را بعمل آورد. برای آشنایی با جزییات این طرح ها که برای اکثر دهک های جامعه همچون افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی آماده شده است، در این مقاله همراه ما باشید.


اعلام شرایط جاماندگان بسته حمایتی : مهلت ۱۰ روزه برای خانوارهای جامانده از بسته حمایتی!

مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت رفاه:
چنانچه مجموع درآمد اعضای خانواری که بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی هستند، کمتر از ۳ میلیون تومان درماه است و تا کنون بسته حمایتی خود را دریافت نکرده اند، در صورت دارا بودن شماره تلفن همراه اول، لازم است کد ملی خود را به #۸*۱۴۲* و درصورت دارا بودن شماره همراه ایرانسل و رایتل باید کد ملی خود را به #۸*۱۴۲۰* ارسال کنند.

🔹معترضین برای ثبت اعتراض خود در سامانه مذکور،، ۱۰ روز فرصت دارند.
🔹وزارت رفاه تنها درخواست هایی را پیگیری خواهد کرد که کد ملی سرپرست خانوار یارانه بگیر به همراه شماره تلفن وی و یا یکی از اعضای خانوارش در سامانه ثبت شده باشد.

1

مبلغ بسته های واریزی برای هر خانوار چقدر است؟

اعلام وضعیت و اعتراض جاماندگان بسته حمایتی دولت   فروردین 99خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از ۳ میلیون تومان از جمله گروه‌های کارگران ساختمانی، قالی بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش فرمایان و رانندگان بین شهری و درون شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کارهای خانگی مشمول بسته حمایتی می‌شوند.

عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون‌اجتماعی مجلس خبر داده، «دولت در آبان به ۱۱میلیون نفر از کارگران، کارمندان، مردمان زیر‌پوشش بهزیستی، کمیته‌امداد و آن‌هاکه درآمدی کم‌تر از سه‌میلیون‌تومان در ماه دارند بسته حمایت غذایی می‌دهد.
این بسته فارغ‌از یارانه‌ و مستمری ماهانه، برای خانوارها‌ی یک‌نفره ۴۰هزار، دونفره ۸۰هزار، سه‌نفره ۱۱۰هزار، چهارنفره ۱۳۵هزار و پنج‌نفره ۱۴۵هزارتومان است.
این مبالغ به حساب یارانه افراد واریز می‌شود و پس‌از آن می‌توانند با رفتن به فروشگاه‌های زنجیره‌ای کالاهای اساسی بخرند.
در مرحله بعد بسته‌های حمایت غذایی به ۳۰میلیون‌نفر تعلق می‌گیرد.»

امروز امیر حاتمی، وزیردفاع هم خبر داده: «تلاش دولت و نیروهای مسلح پشتیبانی از بازنشستگان زیرپوشش است و به زودی بسته‌های حمایتی غیر نقدی به بازنشستگان نیروهای مسلح ارائه می‌شود.»
منبع روزآروز

کارمندان و بازنشستگان هم مشمول بسته حمایتی دولت شدند!

در راستای بسته حمایتی دولت، کارمندان و بازنشستگان هم مشمول این طرح می شوند. با توجه به اختصاص ۹ هزار میلیارد تومان برای این طرح ، سهم هر نفر تاپایان سال حدوداً ۲۲۵ هزار تومان می شود.

رستمی، مدیر کل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به خبر آغاز توزیع بسته‌های حمایتی دولت گفت: هنوز در هیات دولت درباره جزئیات توزیع سبد حمایتی تصمیم گیری نشده و خبر توزیع این بسته، صحت ندارد و هنوز این طرح اجرایی نشده است.

این بسته آبان ماه به صورت نقدی پرداخت می شود!!

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: بسته حمایتی دولت از آبان ماه توزیع می شود. نخستین بسته حمایتی دولت به صورت نقدی و مراحل بعدی نیز به صورت غیرنقدی بین مشمولان توزیع شود.
این بسته شامل اقشار کارمندان دولت، کارگران، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، بازنشستگان و تمام کسانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می گیرند می شود.

[wdsh_step num="2" title="  توزیع کوپن یا کمک های نقدی ؟  "]

طبق گفته ی دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به دلیل اینکه توزیع کوپن موجب کاهش قیمت بسیاری از کالاها در بازار می‌شود، تصیم گرفته شده، کمک هایی به شکل غیرنقدی در قالب سبد کالای اساسی به کارگران داده شود.

به دلیل اینکه تزریق نقدی پول تورم‌زا است و از طرفی بسیاری از اقلام مصرفی مشمول درصدی افزایش قیمت شده‌اند لذا بسته‌های غذایی شامل اقلام خوراکی و پروتئینی برای کارگران در نظر گرفته و به شکل بن کارگری یا کوپن الکترونیکی داده شود.

کوپن الکترونیکی از طریق کارت‌های یارانه افراد شارژ خواهد شد، چون با توجه به آماده بودن زیرساخت‌های آن مشکلی در ساز و کار آن وجود نخواهد داشت.

3

اولویت با چه کسانی است ؟

درصورت اجرای طرح در مرحله اول، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که دارای کد بیمه هستند، باید مشمول توزیع کوپن شوند. در مراحل بعدی دولت می‌تواند در چند نوبت بسته‌های غذایی را به کارگران و اقشار محروم و ضعیف جامعه اختصاص بدهد.

در این راستا،‌ تا پایان همین ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و برنامه تامین کالای اساسی برای هشت دهک یا تمامی افراد جامعه با اعطای کوپن الکترونیکی در دستور کار قرار می‌گیرد. به این ترتیب ۹میلیون نفر از افراد تحت‌پوشش کمیته امداد و بهزیستی، به‌ازای هر نفر ۳۵ هزار تومان کارت خرید کالا دریافت می نمایند.

4

جزییات طرح سبد غذایی دولت برای خانوارها :

طبق گفته ی علی ربیعی، وزیر سابق رفاه قرار است در چهار چوب سیاست‌های رفاهی دولت، بسته های حمایت غذایی توزیع خواهند شد. این طرح در ادامه طرحی است که دولت چندین سال است اجرا می‌کند. با اجرای این طرح، کارت‌های خرید به نام سرپرستان خانوار شارژ شده و به‌ازای هر نفر ۳۵هزار تومان به آن واریز می‌شود؛ اما خانوارهای بالای ۴ نفر به‌ازای هر نفر ۳۰ هزار تومان شارژ صورت گرفته و به‌ازای هر نفر اضافه، ده هزار تومان به مبلغ ۴ نفر اضافه خواهد شد؛ بر این اساس سقف درنظر گرفته‌شده برای هر خانوار ۱۳۰ هزار تومان است.

وزارت تعاون می‌گوید: توزیع مواد غذایی در ادامه سال‌های قبل است و ارزش ریالی این سبد ۱۳۰ هزار تومان برای خانواده‌های کامل است که شامل گوشت قرمز، مرغ، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات و ماکارونی، لبنیات، روغن مایع و غیره می‌شود. افراد می‌توانند به‌انتخاب خود از هر میزان کالا به هر میزانی که بخواهند دریافت کنند. سعی کرده‌ایم در این مرحله از توزیع سبد کالا آرام‌آرام به‌سمت گروه‌هایی برویم که در نهادهای حمایتی ما نیستند.

سهم هر نفر از افراد خانوار در این سبد کالایی ۳۵ هزار تومان است، بر این اساس کارت خرید مشمولان این طرح به‌مبلغ تعیین‌شده و به‌تعداد خانوار قابلیت شارژ و خرید دارد. لازم به ذکر است که ۱۳ میلیارد دلار بودجه اختصاصی برای تأمین کالاهای اساسی مردم در نظر گرفته شده است.

وی درباره مکانیزم اجرای کار توضیح داد: کارتهای معرفی‌شده از سوی سرپرستان خانوار که عضو شبکه شتاب است، به‌میزانی که اشاره شد، شارژ می‌شود. افراد نمی‌توانند مبالغ این کارتها را برداشت کنند و الزام دارند که حتماً در فروشگاههای زنجیره‌ای کالا خرید کنند، اما این‌که چه اقلامی را خرید کنند، به‌انتخاب خود خانوارها است و محدودیتی ندارد.

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است
آموزشکده اندرويد سيتی