بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEIبا توجه به اجرایی شدن طرح رجیستری گوشی های هوشمند از ۲۸ مهرماه، از این پس هنگام خرید موبایل جدید باید از ثبت کد IMEI آن در سامانه استعلام شماره شناسه مطلع شویم. برای انجام اینکار و آشنایی با برخی از جزییات این طرح کافیست تا پایان مقاله همراه ما باشید.


طرح رجیستری به چه منظور اجرا خواهد شد؟

با توجه به اینکه از دی ماه سال ٩٤ و با فعال شدن دیتابیس گمرک، واردکنندگان گوشی موبایل موظف به واردکردن شناسه گوشی (IMEI) بودند این طرح برای پایش کل شبکه اپراتورهای موبایل انجام میشود و با اجرا شدن آن و ثبت شناسه های گوشی و سیمکارت های فعال شده در شبکه، میتوان نظارت کامل و دقیقی روی آنها داشت.

این طرح شامل دو مرحله کلی می باشد که مرحله اول آن از پایان مهرماه و فاز دوم آن از آبان ماه اجرایی می شود.

در مرحله اول، آخرین ورودی های گوشی و سیم کارت به شبکه تست میشوند و شناسه های ترکیبی آن به عنوان شناسه مورد تایید طرح، ثبت خواهند شد اما پس از دوم آبان ماه، بررسی و تشخیص اصالت چند مدل گوشی در دستور کار قرار می گیرد و گوشی هایی که از مدل اعلام شده باشند در صورت ورود غیرقانونی به کشور، در شبکه مخابراتی فعال نخواهند شد.

تاثیر طرح رجیستری بر نحوه خدمات دهی اپراتورها چیست؟

طرح رجیستری گوشی موبایل تاثیری در نحوه دریافت سرویس مشترکان ندارد و به هیچ عنوان مزاحمتی برای مردم ایجاد نشده و در ارتباطات آنها خللی وارد نمی شود.همچنین اجرای این طرح برای مردم هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت و مردم به هیچ عنوان نباید هزینه‌ای برای طرح ریجستری پرداخت کنند.

کدامیک از برندهای موبایل غیرفعال می شوند!

طبق آمارهای رسمی ۴۰ درصد بازار موبایل کشور در اختیار سامسونگ و ۲۵ درصد هووآوی و ۱۵ درصد در انحصار اپل است. برای جلوگیری از شوک در بازار موبایل خبری در خصوص برندهای مدنظر نشده زیرا علاوه بر افزایش قیمت موبایل ممکن است باعث کمیاب شدن برخی از گوشی های شود.

  اما احتمال اینکه گوشی‌های دو شرکت سامسونگ و اپل شامل طرح رجیستری گوشی شوند بسیار بالاست زیرا محصولاتی هستند که سهم زیادی از بازار گوشی‌های لوکس کشور را دارند.

اگر گوشی صفر و استفاده نکرده دارید!

طبق گفته های سخنگوی این طرح، تمامی دستگاههای موبایل خریداری شده تا قبل از تاریخ بیست و هشتم مهرماه، مجاز بوده و نیازی به انجام مراحل ثبت شماره نیست.

اما طبق قوانین جدید و اجباری شدن ثبت شماره ترکیبی، اگر گوشی صفر و کارنکرده دارید ظرف چند روز آینده آنرا، با گذاشتن سیم کارت داخلش، فعال کنید. زیرا تا آخرین بازه زمانی پایش و آمارگیری، گوشیهای مورد نظر در شبکه مورد تایید قرار می گیرند اما پس از اعلام مدلهای موردنظر، دریافت خدمات از شبکه اپراتورها نیازمند سنجش اصالت کالا خواهد بود و ممکن است سیمکارت داخل آنها فعال نشود.

نحوه استعلام از سامانه برای تشخیص قاچاق نبودن آن:

برای دریافت شناسه IMEI باید کد دستوری *#۰۶# را شماره گیری کرده و پس از دریافت IMEI ، آن را با برچسب روی جعبه گوشی و کد باتری مطابقت دهید و در صورتی که این ٣ کد، یکسان بود آن را از شبکه اپراتورها استعلام کرده و صلاحیت آن را از این جهت که گوشی قاچاق است و یا خیر، از طریق سیم کارت دریافت نمایید.

بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEI

خریدار حتما در صورت مثبت بودن استعلام نسبت به خرید گوشی اقدام کند به دلیل اینکه در غیر این صورت بیش از یک ماه فرصت استفاده از آن را نخواهد داشت.


  :: >> آموزش تصویری استعلام شناسه گوشی (IMEI) :

با اجرایی شدن طرح رجیستری می توانید با استعلام شناسه گوشی های موبایل در واحد تجارت فرامرزی گمرک ایران، قاچاق یا غیر قاچاق بودن گوشی خریداری شده را تشخیص دهید:
1

با شماره گیری کد #۰۶#* از گوشی خود، کد ۱۵ رقمی IMEI یا همان شناسه بین المللی گوشی موبایل را دریافت کنید.

بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEI
و این شناسه ۱۵ رقمی را با شماره درج شده در پشت باتری و روی جعبه مطابقت دهید، باید هر سه آنها یکسان باشند.

بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEI

2

همچنین کد IMEI خود را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۸۸۷ ارسال کنید. در جواب، پیامی در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده در سامانه گمرک برای شما ارسال می شود.

بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEIدر صورتی که شناسه گوشی در این سامانه ثبت نشده باشد، گوشی شما به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

3

استعلام از طریق سایت گمرک ایران:

گمرک ایران، سایتی را برای استعلام شناسه گوشی های موبایل اعلام کرده است و شما می توانید با ورود به سامانه استعلام شناسه گوشی تلفن همراه و وارد کردن کد IMEI در آن، از قاچاق یا غیر قاچاق بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

پس از ورود به سایت، شماره IMEI که در قسمت قبلی بدست آوردید را در کادر مربوطه وارد کرده و پس از تایپ کد امنیتی روی دکمه جستجو بزنید.

بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEI
اکنون پیامی در خصوص ثبت شدن شماره گوشی خریداری شده داده میشود، در صورتیکه خطای قرمز رنگ مشابه تصویر را مشاهده کنید به معنای قاچاق بودن دستگاه موردنظر می باشد و بهتر است از خرید آن صرف نظر کنید.
چنانچه صحت شماره تایید شد مشکلی برای خرید دستگاه نخواهید داشت.
بررسی جزییات طرح رجیستری موبایل + نحوه استعلام کد IMEI

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است
آموزشکده اندرويد سيتی