پس از فیلتر نسخه اصلی تگلرام، شاهد عملکرد هاتگرام و تلگرام طلایی بودیم که به شیوه ای جایگزین تلگرام اصلی شد. هاتگرام و تلگرام طلایی دو نسخه موقت و غیر رسمی و فارسی تلگرام هستند که ظاهرا مهلت استفاده از آنها به انتها رسیده است.

اینطور که مشخص می باشد در ابتدا قرار بود این نسخه های فارسی و غیر رسمی تلگرام مدت زمان محدودی با هدف کمک به پیام رسان های داخلی فعالیت داشته باشند. به این شکل که پیام رسان های داخلی قدرتمند تر شوند و کاربران تلگرام به سمت آنها روی آورند. اما با ایجاد اختلاف نظر هایی این دو برنامه به اصلی ترین رقبای تلگرام تبدیل شده اند. حال باید هر چه زودتر تکلیف این دو برنامه مشخص شود.

پایان کار هاتگرام و طلاگرام (تلگرام طلایی) از پس فردا


 

اعتراض پیام رسان های داخلی به فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی 

در حالی که اختلافات بر سر توقف کامل نسخه های غیر رسمی تلگرام یا فعالیت آن بیشتر شده بود، پیام رسان های ایرانی (سروش، گپ، ایتا و بیسفون) اعتراض کردند و طی یک بیانیه مشترک، خواستار تعیین تلکیف این دو برنامه شدند و البته معتقد بودند که حضور دو برنامه هاتلگرام و طلگرام باعث ایجاد اختلال در روند جابجایی کاربران میان پیام رسان های خارجی و داخلی شده است.

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی: آخرین مهلتی که به آقایان دادیم ۱۵ شهریور است

پاسخ دبیر شواری عالی فضالی مجازی به سوال حمایت های پنهان از نسخه های فارسی تلگرام این بود که موضوع طرح مرکز ملی فضای مجازی، خروج از انحصار تلگرام بوده است. البته که در این باره برای برخی از سازمان ها یک سری تکالیف در نظر گرفته و تعیین شده بود. در ابتدا پذیرفته بودیم که تلگرام های فارسی چند ماهی فعال باشند. اما اکنون آخرین مهلتی که به آقایان داده ایم ۱۵ شهریور ماه است تا به یک پیام رسان کاملا بومی تغییر پیدا کنند.