دلیل پاک کردن حافظه پنهان برنامه یا پاک کردن داده های برنامه چیست ؟ چرا و چگونه این کار را انجام می دهیم ؟ 

ممکن است شما هم یکی از افرادی باشید که تا به حال یکبار برایتان پیش آمده که با مشکل نرم افزاری یا خرابی نرم افزار در آندروید مواجه شده اید و به شما توصیه شده که “حافظه پنهان برنامه را پاک کنید” یا “داده های برنامه را حذف کنید”. این دو راه حال اغلب به عنوان یک معجزه درمانی برای اندروید، مسائل را حل می کند. اما تفاوت بین این عملیات به ظاهر مشابه، چیست ؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به شما بگوییم که این کار چه فایده ای دارد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد.

دلیل پاک کردن حافظه پنهان برنامه یا پاک کردن داده های برنامه چیست ؟


 

پاک کردن حافظه پنهان برنامه چیست؟

cache یا همان مخزن ذخیره سازی موقت یک حافظه ای در دستگاه است که نوع خاصی از داده ها را حفظ می کند. هدف این است که سرعت دستگاه شما را بالا ببرد. اگر میزان پردازش داده ها کمتر شود، سرعت دستگاه شما نیز بیشتر خواهد شد.

آیا تا به حال دقت کرده اید، وقتی دستگاه خود را مجدد راه اندازی می کنید (ری استارت)، سرعت عملکرد دوربین به صورت چشمگیری کاهش می یابد و این در صورتیست که کمی بعد، در تلاش های بعدی، سرعت کارکرد دوربین بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که به حد نرمال همیشگی خود می رسد.

افزایش سرعت پس از راه اندازی اولیه یک برنامه، به لطف این داده های ذخیره شده می باشد. به همین دلیل است که وقتی بار دوم مرورگر خود را باز می کنید و به وب سایت ها سر میزنید سرعت بارگذاری آن ها سریع تر می شود. به این دلیل است که فایل هایی مانند تصاویر قبلا در حافظه پنهان ذخیره شده اند.

یک کش عموما یک منطقه ذخیره سازی است که داده ها و فرآیندهای متداول مورد استفاده برای دسترسی سریعتر در آینده را ذخیره می کند. در نهایت، کش در واقع موجب صرفه جویی در وقت و اجتناب از استفاده غیر ضروری از سخت افزار گوشی می شود.

دلیل پاک کردن حافظه پنهان برنامه یا پاک کردن داده های برنامه چیست ؟

 

اغلب نیازی به انجام تنظیمات به صورت دستی نیست و سیستم عامل اندروید به صورت خودکار این کار را می تواند به خوبی انجام دهد. هر چند که اگر برنامه ای دچار اختلال شود و روند اجرایی آن متوقف شود احتمالا شما بخواهید خودتان به صورت دستی این تنظیمات را انجام دهید.
هنگامی که کش دیتای یک برنامه را پاک میکنید، فایل هایی را که به صورت موقت ذخیره شده اند را به کلی پاک و حذف می کنید و احتمالا شگفت زده خواهید شد از اینکه این کار ساده توانسته گره کار شما را بگشاید. البته نباید از این نکته غافل شد که این کار الزاما به معنای بهبود کارایی و عملکرد سیستم نخواهد بود و شما باید پس از مدتی اگر دوباره سرعت اجرای برنامه کم شد و یا دچار اختلال شد دوباره کش دیتای برنامه را پاک کنید.

 

“پاک کردن داده برنامه” یعنی چه؟ 

شاید بتوان اینطور گفت که پاک کردن داده های برنامه مرحله ی بعدیست. زیرا با این کار داده های برنامه، (اطلاعات) به طور کامل حذف می شوند. در صورتی که حافظه پنهان با ریسک کم، اطلاعاتی که کاربر مشاهده نمی کند و مستقیم با آنها کار ندارد، را پاک می کند.

دلیل پاک کردن حافظه پنهان برنامه یا پاک کردن داده های برنامه چیست ؟

 

فرق “پاک کردن حافظه پنهان برنامه” و “پاک کردن داده برنامه”  در چیست؟

پاک کردن داده یک برنامه را به حالت پیش فرض آن باز می گرداند. به بیانی ساده تر می توان اینطور گفت که وقتی شما گزینه “پاک کردن داده برنامه” را می زنید، پس از آن وقتی برنامه را باز می کنید عملکرد برنامه، دقیقا مشابه وقتیست که تازه نصب شده و برای اولین بار آن را باز کرده اید.

به طور مثال برنامه اینستاگرام شما دچار مشکل شده است و حافظه پنهان آن را پاک کرده اید اما مشکل حل نشد. برای قدم بعدی تصمیم میگیرید داده های برنامه اینستاگرام را پاک کنید. این در صورتی است که ۳ اکانت فعال روی اینستاگرام خود دارید.

وقتی شما گزینه “پاک کردن داده برنامه” را لمس می کنید و اینستاگرام خود را باز می کنید مشاهده می کنید که هیچ یک از اکانت ها لاگین نیستند و حتی آیدی شما به صورت پیش فرض در فیلد آیدی نوشته نشده است. اینجاست که باید مجدد تمامی اطلاعات (نام کاربری و پسورد هر سه اکانت) را وارد کنید تا بتوانید لاگین کنید. اما حافظه پنهان اینطور نیست. وقتی حافظه پنهان برنامه اینستاگرام را پاک کنید از هیچ کدام از اکانت هایتان خارج نخواهید شد.

همچنین در هنگام پاک کردن داده های برنامه، تنظیماتی که روی آن اعمال کردید نیز پاک می شود اما این موضوع در مورد پاک کردن حافظه پنهان (حافظه کش) صدق نمی کند.

 

چه زمانی باید از این دو استفاده کنیم ؟ 

چند شرایطی وجود دارد که ممکن است بخواهید داده های برنامه یا داده های ذخیره شده را پاک کنید.

اول، برای آزاد سازی فضای ذخیره سازی. برخی از برنامه ها می توانند اطلاعات بسیار زیادی را که دیگر لازم ندارید ذخیره کنند (برنامه های پادکست اغلب اینطور هستند). در این مورد، ممکن است بخواهید داده های خود را پاک کنید.

دلیل دیگر، و بیشتر رایج این است که برنامه را به حالت پیش فرض تنظیم کنید.

 

چطور می توانم داده های برنامه یا حافظه پنهان را پاک کنم؟

توصیه می کنیم تمیز کردن فضای پنهان یا همان حافظه کش را هر چند وقت یکبار انجام دهید. برای انجام این کاری کافیست به منوی تنظیمات بروید، روی برنامه ها کلیک کنید و هر یک که میخواهید پاکسازی کنید را تب بزنید تا گزینه پاک کردن داده ها و پاک کردن حافظه پنهان را مشاهده کنید. اگر سیستم شما به طور پیش فرض تمام برنامه های شما را نشان نمی دهد یک برنامه را انتخاب کنید که فضای بسیار زیادی را در بر دارد و سپس بر روی دکمه Clear Cache کلیک کنید. برای پاک کردن اطلاعات برنامه به جای کش، به سادگی گزینه Clear Data را انتخاب کنید.

 

دلیل پاک کردن حافظه پنهان برنامه یا پاک کردن داده های برنامه چیست ؟

نکته ۱ : 

توجه داشته باشین که اگه اندروید دستگاه شما ۶٫۰ و یا بالاتر هست ، اول باید روی Storage و سپس Clear Cache کلیک کنین.

نکته ۲ : 

از این روش فقط زمانی می تونین استفاده کنین که بخواهین یک الی دو نهایتا سه برنامه رو پاک سازی کنین. اگه گوشی شما هم مثل من، شامل شیشصد تا برنامه هست، باید کش همه برنامه ها رو به صورت یکجا پاک کنید و نمیشه هر شیشصد تا برنامه رو یکی یکی به صورت دستی پاک سازی کنید 🙂 پس مراحل زیر رو دنبال کنید :

  • به تنظیمات برید
  • روی گزینه Storage یا همان فضای ذخیره سازی کلیک کنید
  • گزینه Cache Data یا Saved Data رو انتخاب کنین

در این قسمت یک صفحه جهت حذف همه چیزهای ذخیره شده در حافظه پنهان ظاهر می شود که درخواست تایید دارد. اگر مایل هستید اجازه بدهید و شاهد پاک شدن محتوای دستگاه خود باشید 🙂

 

برنامه های افزایش عملکرد

برنامه های زیادی وجود دارند که ادعا می کنند “عملکرد دستگاه را افزایش می دهند” اما اغلب این درست نیست. در بسیاری از موارد، این برنامه ها فقط یک دکمه تک لمسی را برای پایان دادن به فرآیند و پاکسازی حافظه پنهان ارائه می دهند که دقیقا همان کاریست که شما به صورت دستی انجام می دهید.
تمیز کردن برنامه زمانی که گوشی شما به آرامی اجرا می شود یا حافظه پر است، می تواند به عنوان بهترین گزینه در کوتاه مدت به نظر برسد، اما در بلند مدت می تواند پیامد داشته باشد؛ به همین دلیل نباید اجازه بدهید این برنامه ها،اغلب این کار را انجام دهند.

در یک نگاه کلی: 

در هنگام پاک کردن حافظه کش و پاک کردن داده های برنامه، گزینه “بهتر” یا “بدتر” وجود ندارد. هر دو فرآیند هدف خاص خود را دارند.

اولین گام شما در جهت حل مشکل یک برنامه این است که باید حافظه پنهان را پاکسازی کنید. در صورتی که مشکل حل نشد و یا اگر می خواهید حجم بیشتری از فضای ذخیره سازی را آزاد کنید، داده ها را پاک کنید. فقط به یاد داشته باشید که هرچیز ذخیره شده ی برنامه، از جمله فایل های صوتی و تصویری نیز حذف خواهد شد.

کاربران گرامی، لطفا نظرات خود را درباره این آموزش با ما درمیان بگذارید 🙂 

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است.
آموزشکده اندرويد سيتی