پس از مدت ها اکنون شاهد انتشار نسخه نهایی اندروید پای توسط کمپانی گوگل شدیم. اولین نسخه بتا از اندروید پای در ماه مارس منتشر شد. به صورت ماهیانه نیز آپدیت هایی عرضه می شد که هدف از آن بهبود مشکلات بود. اکنون به بررسی آخرین نسخه می پردازیم که در حال حاضر کاملترین و جامع ترین نسخه سیستم عامل اندروید می باشد. به جرات می توان گفت نسخه نهایی اندروید پای در موارد بسیاری پیشرفت داشته و اکنون به بررسی آن ها می پردازیم.

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

digital wellbeing پایش سلامت

digital wellbeing (پایش سلامت)، Intelligence (هوش مصنوعی) و simplicity ( سادگی) سه ستون از سیستم عامل جدید Android 9.0 Pie است.

البته با اینکه قابلیت digital wellbeing در کنفرانس I/O گوگل معرفی شد، اما نه در نسخه بتا و نه حتی در نسخه نهایی اندروید پای خبری از digital wellbeing نیست! شاید در نسخه بتای بعدی گوشی های پیسکل شاهد اضافه شدن این ویژگی به پای اضافه شود. هدف اصلی این قابلیت این است که به کاربران کمک کند تا کمتر از گوشی هوشمند خود استفاده کنند.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

digital wellbeing شامل ۴ قسمت اصلی است:  Dashboard، App Time، Do Not Disturb و Wine down Mode

 

Dashboard آمار کلی در مورد میزان استفاده شما از گوشی را نشان می دهد. ریز جزئیاتی در این مورد نیز قابل بررسی است. به طور مثال می توانید میزان وقتی که برای هر اپلیکیشن صرف می کنید را مشاهده کنید. به همین سادگی متوجه خواهید شد که کدام یک از برنامه ها بیشترین وقت شما را میگیرد.

 

App Time به شما کمک می کند تا مدت زمانی که از برنامه های مختلف استفاده می کنید را کاهش دهید. به صورتی که محدودیتی برای هر برنامه در نظر گرفته شود. به طور مثال تنها ۲ ساعت در روز می توانید با اینستاگرام خود مشغول باشید!

 

Do Not Disturb آرامش را در مدت زمانی به شما هدیه می دهد! اگر می خواهید چندین ساعت نوتیفیکیشن ها را نبینید یا به طور کامل دستگاه هوشمند خود را ساکت کنید Do Not Disturb انتخاب مناسبی است.

 

Wine down Mode شب هنگام، قابلیت Night Light را فعال می کند و به این شکل هر چه به زمان خواب نزدیک تر شوید نور گوشی کمتر می شود. خاصیت این قابلیت این است که به شما کمک می شود تا شب ها وقت کمتری برای گوشی بگذارید و به موقع بخوابید.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

ptive Battery انعطاف پذیری باتری 

این ویژگی که ظاهرا به خوبی به چشم بسیاری از کاربران آمده و ویژگی منحصر به فرد برای بسیاری از افراد می باشد، با روشی کارآمد جهت بهبود عملکرد باتری و بالاتر بردن عمر مفید آن اقدامات لازم را انجام می دهد. شاید برای اکثر کاربران جالب باشد که بدانند، هوش مصنوعی به کار رفته در این ویژگی با تشخیص درست برنامه های غیر ضروری در مصرف باتری صرفه جویی می کند.

نحوه عملکرد این قابلیت به این صورت می باشد که پس از مدتی هوش مصنوعی به خوبی متوجه می شود که کدام یک از برنامه ها از نظر شما اهمیت کمتری دارد و در بازه زمانی های طولانی به سراغ آنها می روید. به این شکل برنامه هایی که مهم نیستند شناسایی شده و انرژی بسیار کمی برای آنها در نظر گرفته می شود.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

Adaptive Brightness تنظیم نور صفحه

این قابلیت مانند ویژگی قبلی (انعطاف پذیری باتری) برای انجام عملکرد خود از هوش مصنوعی بهره می گیرد. به این شکل که در گذر زمان، با نگاهی به اطلاعاتی که شما در محیط های متفاوت مورد استفاده قرار می دهید، متوجه می شود که نور لازم را به چه شکل برای شما فراهم کند. هر چند که در نسخه های قبلی با استفاده از گزینه Auto Brightnes می توانستید تنظیمات لازم برای نور مناسب در هر شرایطی را اعمال کنید.

البته عملکرد گزینه Auto Brightnes به این شکل است که نور صفحه نمایش گوشی متناسب با نور محیط اطراف شما تنظیم می شود. به طور مثال در صورتی که این گزینه فعال باشد، مشاهده خواهید کرد که در فضای باز نور صفحه گوشی بیشتر شده است و در محیط های بسته نور صفحه به میزانی تنظیم می شود که بتوانید به خوبی صفحه را مشاهده کنید. اما هدف از Adaptive Brightness نگه داشتن نور صفحه در بهترین سطح می باشد به صورتی که به صورت همزمان دو مورد مهم یکی صرفه جویی در باتری و دیگری نمایش درست صفحه در نظر گرفته شود.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

 پیش بینی برنامه ها و اقدامات 

نام ویژگی جدیدی که پای برای این قسمت در نظر گرفته است App Actions یا همان اقدامات برنامه می باشد. این ویژگی با بهره وری از هوش مصنوعی برنامه هایی که در حال حاضر می خواهید باز کنید را حدس می زند و آن ها را مقابل شما می گذارد.

در اصل App Actions اقدام بعدی شما را تاحدودی می داند. با توجه به این که در چه زمانی از چه برنامه هایی استفاده می کنید، پیشنهاد های متفاوتی به شما می دهد. به طور مثال شب ها برنامه موزیک پلیر را باز می کنید و موسیقی گوش می دهید. پس از مدتی App Actions موزیک پلیر را در گزینه های پیشنهادی اضافه می کند تا به آن دسترسی داشته باشید.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

Dark mode حالت تاریک – تم جدید 

این ویژگی می تواند جذاب ترین قسمت برای بسیاری از کاربران باشد. سالهاست که کاربران اندروید و حتی iOS منتظر یک محیط تاریک و زیبا هستند. نمیتوان گفت که اندروید و iOS ازفراهم کردن این بستر بر نمی آیند، اما هنوز هیچ یک در نظر کاربران به سطح قابل قبولی در این زمینه نرسیده اند. تم تاریک طرفداران خاص خود را دارد. لانچر هایی که عرضه شده اند و استقبالی که از آن ها شده، به خوبی این موضوع را تایید می کند. گوگل در این نسخه تم تاریک را ارائه کرده اما شاید این همان چیزی نباشد که اکثر کاربران دنبال آن هستند.

ضعف این حالت را می تواند محدودیت و یکپارچه نبودن آن دانست. در صورتی که از سه حالتِ روشن، تاریک و حالت اتوماتیک گزینه دوم (تاریک) را انتخاب کنید، مشاهده می کنید که منو برنامه ها و تنظیمات به رنگ مشکی و خاکستری تغییر پیدا می کنند اما در قسمت های دیگر رنگ تیره ای به چشم نمی آید! به طور مثال کافیست منو تنظیمات را باز کنید تا این تناقض به خوبی به چشمتان بیاید. البته هر چند که بسیاری از کاربران به همین راضی هستند.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

تنظیمات جدید برای اسکرین‌شات ها

این قابلیت جدید مراحل گرفتن اسکرین شات و به اشتراک گذاری آن را بسیار ساده کرده است. در نسخه های قبلی پس از گرفتن اسکرین شات، تنها نوتیفیکیشن ذخیره تصویر را مشاهده می کردید و اگر قصد ویرایش و یا به اشتراک گذاری آن را داشتید باید ابتدا به گالری مراجعه می کردید و سپس آن را ادیت می کردید. اما اکنون با تغییرات جدید در اندروید ۹ وقتی اسکرین شات را ثبت می کنید، نوتیفیکیشنی دریافت می کنید که از ذخیره شدن تصویر خبر می دهد و دکمه های جدید در این کادر ظاهر می شود.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید سه گزینه Delete, Edit و Share به این قسمت اضافه شده است که دسترسی شما را بسیار ساده تر می کند و دیگر نیازی نیست برای پاک کردن تصویر یا ویرایش و اشتراک گذاری آن به گالری مراجعه کنید. هر چند که سامسونگ در چند نسل اخیر این گزینه را داشت !

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

Gesture Control  مکانیزم جدید و کنترل های حرکتی تازه 

ژست حرکتی جدیدی که گوگل معرفی کرده، وجود سه دکمه پایین صفحه را تا حدودی بی معنا می کند. منظور از سه دکمه پایین صفحه همان دکمه هایی هستند که به شما کمک می کردند تا بین اپلیکیشن های باز جابجایی داشته باشید، بازگشت بزنید و توسط دکمه هوم به صفحه اصلی بروید. حالا در نسخه جدید پای سیستم ناوبری اعمال شده است که یک دکمه کپسولی تمامی این موارد را به تنهایی انجام می دهد.

شیوه کار کردن با این کپسول ساده است. اگر یک بار روی آن ضربه بزنید به صفحه اصلی (هوم) باز میگردید. وقتی که انگشتتان را روی آن نگه دارید گوگل اسیستنت ظاهر می شود. حالا برای مشاهده اپ هایی که به تازگی باز کردید کافیست آن را به چپ و راست بکشید.

همچنین برای دسترسی به صفحه اپلیکیشن ها دیگر از دکمه برنامه ها استفاده نمی کنید. در اصل این دکمه دیگر وجود ندارد. کافیست صفحه را از به بالا بکشید. یعنی انگشتتان را روی پایین ترین قسمت صفحه نمایش بگذارید و صفحه را به صورت کشویی به بالا بکشید. به همین سادگی !

برای فعال کردن این قابلیت به تنظیمات اندروید بروید و در بخش Gestures گزینه Swipe up on home button را فعال کنید. شاید که کار کردن با این قابلیت کمی سخت باشد چون پس از سالها باید عادت بک زدن و استفاده از دکمه هوم را ترک کنید! اما به جرات می توان گفت لذت استفاده از این قابلیت شما را وسوسه می کند تا مدتی با سختی روبرو باشید اما پس از اینکه عادت کردید به سادگی و با سرعت بالا با گوشی خود کار کنید.

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

 

کنترل‌های تازه برای پخش صدا

ظاهرا گوگل قصد دارد به خوبی نظر کاربران مدرن پسند را جلب کند. این موضوع را می توان از ارائه ویژگی های خاص نظیر همین گزینه متوجه شد. شاید بسیاری از کاربران حتی با این مشکل روبرو نشده باشند اما گوگل همچنان به فکر سهولت بیشتر برای کاربران است.

کافیست شما هم از افرادی باشید که از گوشی هایی با سایز بزرگ استفاده کنید، تا متوجه شوید وقتی قصد تغییر میزان ولوم را دارید، باید گوشی را در دستتان جابجا کنید. چون نمی توانید با دستی که گوشی را نگه داشتید، صدا را تنظیم کنید. پس ناچار یا گوشی را جابجا می کنید و یا دو دستی با گوشی کار می کنید. اما اگر کادر ولوم کنار صفحه ظاهر شود این مشکل به سادگی حل می شود 😉

همچنین با کادر کنترل صدا، شاهد دکمه ی دیگری هستیم که به شما کمک می کند تلفن خود را سایلت یا ویبره کنید.

 

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

طراحی جدید کادر تنظیمات سریع و منوی مدیریت نوتیفیکیشن‌ها

تنظیمات مدیریت نوتیفیکیشن این بار به شیوه ای درآمده که از سردرگم شدن کاربران جلوگیری کند. به طور مثال هنگامی که نوتیفیکیشن یک برنامه را همیشه رد می کنید، پس از مدتی از شما می پرسد که اگر می خواهید ارسال این نوتیفیکیشن را محدود کنید.ایکون ها در این کادر تغییر شکل داده اند و به دایره هایی تبدیل شده اند که در صورت روشن بودن هر یک، رنگ آبی و در صورت خاموش بودن، رنگ خاکستری به خود می گیرند. برای مشاهده تنظیمات نیز، کادر نوتیفیکیشن را باید به صورت کامل پایین بکشید.

بررسی اندروید پای  نگاهی به ویژگی ها و قابلیت های نسخه نهایی

به طور کل در یک نگاه:

قابلیت های بررسی شده موارد ریز و جزئی بود که ممکن است بسیاری از کاربران متوجه تغییرات نشوند. حتی تغییرات بسیار دیگری نیز شکل گرفته که ممکن است ما متوجه بسیاری از آن ها نشویم. اما به هر حال همین تغییرات کوچک ظاهری تاثیر به سزایی در بهبود عملکرد دارد. اندروید پای برای گوشی های پیکسل و دستگاه هایی که از اندروید وان بهره مند هستند، منتشر شده است. البته به زودی این نسخه برای اکثر دستگاه های اندرویدی نیز منتشر می شود.

 

کاربران گرامی، لطفا نظرات خود را درباره این مقاله با ما درمیان بگذارید 🙂

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است.
آموزشکده اندرويد سيتی