9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

برنامه گوگل پلی استور مارکت رسمی اندروید برای کاربران این سیستم عامل است. در واقع تمام برنامه ها و بازی های اندرویدی که به آنها نیاز دارید را می توانید از این مارکت اندرویدی دانلود نمایید. با توجه به تحریم ها و قطعی های موقت این سرویس در ایران و برخی کشورها، مارکت های متعددی برای ارائه سرویس به کاربران اندرویدی ایجاد شده است. اندرویدسیتی مفتخر است که به عنوان مارکت تخصصی اندروید در ایران فعالیت داشته و توانسته رضایت همراهان خود را کسب کند که دریافت تندیس بهترین سایت موبایل و تبلت ایران گواه این مدعاست. با این وجود برنامه Google Play Store از اپلیکیشن های ضروری و کاربردی برای هر کاربر است. در این مقاله ۹ ترقند برتری را که هر یک از شما باید بدانید آماده کرده ایم. با استفاده از این ترفند های مخفی گوگل پلی استور می توانید استفاده بهینه تری از این سرویس داشته و حتی خیلی از خطاهای مربوط به Google Play Store را رفع کنید. در ادامه با اندرویدسیتی همراه باشید.

رفتن به منوی اصلی گوگل پلی استور

قبل از هر کاری برای استفاده از گوگل پلی استور باید به منوی اصلی این اپلیکیشن مراجعه کنید. دسترسی به منوی اصلی گوگل پلی استور به دو روش ممکن است. اولین روش که ساده ترین و واضح ترین روش است، استفاده از آیکون سه خطی رایج در این نرم افزار است. بدین منظور کافیست روی آیکون سه خطی بالا سمت چپ تپ کنید. روش دوم که هم سریعتر و هم بهینه تر است بدین شرح است که صفحه نمایش را از سمت چپ آن بکشید. یعنی صفحه نمایش را از سمت چپ آن به سمت راست سویپ کنید. مشاهده می کنید که به راحتی منوی اصلی Google Play Store ظاهر می شود و می توانید از این طریق به بخش های بعدی دسترسی داشته باشید.

 

نصب اپلیکیشنی که در کشور شما غیرمجاز است

اگر اپلیکیشن مورد نظر شما در کشورتان فعال نیست و یا امکان نصب آن از سوی گوگل پلی استور غیرفعال شده است ولی شما همچنان مصر به نصب همان اپلیکیشن هستید، کافیست از یک نرم افزار کمکی که آی پی دیوایس اندرویدی شما را به کشوری دیگر تغییر می دهد استفاده کنید. در واقع نرم افزار های جانبی تغییر آی پی (VPN) اینترنتی امن برای شما فراهم می کنند که با استفاده از آن به طور مجازی از لوکیشنی خارج از محل فعلی خود به شبکه جهانی وب و اینترنت متصل شوید. البته همه این برنامه ها امن نیستند و شما باید از برنامه های معتبری استفاده کنید که حریم خصوصی شما را رعایت کرده و اطلاعات شخصی شما را مورد سوء استفاده قرار ندهند. بعد از دانلود و نصب برنامه های کمکی معتبر می توانید با روشن کردن آن و انتخاب یکی از کشورهای مجاز، وارد Google Play Store شده و برنامه ای را که مدنظرتان بود به راحتی دانلود و نصب کنید. با این ترفند گوگل پلی استور شما را از کشوری که انتخاب کرده اید تشخیص داده و اجازه نصب اپلیکیشن مورد نظرتان را به شما می دهد. البته توصیه ما این است که برنامه های مشابه را که بدون مشکل خاصی قابلیت دانلود و نصب را دارند از گوگل پلی استور انتخاب کنید. همچنین می توانید با جستجوی پیشرفته در اندرویدسیتی برنامه های مشابهی را به راحتی پیدا کنید و بدون هیچ دردسری دانلود و نصب کنید.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

مدیریت برنامه ها و بازی ها در گوگل پلی استور

در گوگل پلی استور بخشی تحت عنوان My apps & games وجود دارد که در آن می توانید به برنامه ها و بازی های مورد علاقه خود دسترسی داشته باشید. همچنین از همین بخش می توانید برنامه ها و بازی های دانلود شده و یا آنهایی که به آپدیت شدن نیاز دارند را مشاهده کنید. در واقع این بخش از پلی استور جزئی از رابط کاربری به حساب می آید که با استفاده از آن می توانید مدیریت جامع و مناسبی روی اپلیکیشن ها داشته باشید. برای رفتن به این بخش مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا نرم افزار Google Play Store را که روی دیوایس اندرویدی خود نصب کرده اید باز کنید.
 • در گام بعدی روی آیکون سه خطی بالا سمت چپ تپ کنید
 • سپس از منوی باز شده گزینه برنامه ها و بازی های من یا همان My apps & games را انتخاب کنید.
 • حالا شما لیستی از برنامه ها و بازی های اندرویدی نصب شده و یا آپدیت های آنها را می توانید مشاهده کنید.

در این بخش می توانید به صورت تکی و یا همه برنامه ها را با هم به روز رسانی کنید. همچنین می توانید مدیریت جامعی روی برنامه هایی که روی دیوایس اندرویدی خود نصب کرده اید داشته باشید. حتی می توانید از بخش کتابخانه به برنامه های محبوب و جدیدی که به شما پیشنهاد شده اند دسترسی داشته و آنها را به راحتی نصب کنید.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

فعال کردن قفل والدین روی گوگل پلی استور

اگر می خواهید دسترسی به مارکت Google Play Store روی دیوایس اندرویدیتان امنتر باشد، مثلا برای مواقعی که کودک شما می خواهد از این برنامه استفاده کند و شما نگران این هستید که مبادا برنامه ها و بازی های مخرب و نامتناسبی با سنش را دانلود و نصب کند، می توانید از قابلیت قفل امنیتی استفاده کنید. برای فعال کردن قفل امنیتی گوگل پلی استور کافیست مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید:

 • ابتدا گوگل پلی استور را باز کنید و وارد منوی اصلی برنامه شوید.
 • از نوار منو گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.
 • روی گزینه Parental controls تپ کنید تا به حالت فعال ON تغییر وضعیت دهد.
 • در گام بعدی باید رمز امنیتی خود را وارد کرده و تایید نمایید.
 • در مرحله آخر محدودیت های اعمالی خود را مشخص می کنید. مثلا اینکه برای دسترسی به کدام قسمت های گوگل پلی استور نیازمند وارد کردن رمز امنیتی هستید.

اکنون وقتی کودک شما بخواهد وارد Google Play Store شود از بخش هایی که شما دسترسی به آنها را محدود کرده اید استفاده کند نیازمند وارد کردن پسوورد امنیتی شماست. البته با رشد کودکتان و کسب توانایی ها و تجربه های لازم می توانید این قفل امنیتی را برداشته و مدیریت برنامه ها و بازی ها را به او بسپارید.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

بازگرداندن پول شما پس از منصرف شدن از یک بازی یا برنامه اندرویدی

تنها با یک کلیک می توانید پولی را که برای خرید برنامه یا بازی های اندرویدی در گوگل استور پرداخت کرده اید برگردانید. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که تنها به مدت ۲ ساعت از نصب اپلیکیشن مربوطه فرصت دارید تا پول خود را بازگردانید. در نظر داشته باشید که ۲ ساعت زمانی کافی برای تست یک اپلیکیشن یا بازی است که متوجه شوید آیا همان چیزی است که دنبالش بودید و یا انتظارات شما را برآورده نمی کند و از خرید آن منصرف هستید.

هنگامی که برنامه ای تازه را می خواهید نصب کنید باید آن را جستجو کنید. سپس در صفحه مربوط به آن بازی یا برنامه گزینه های Install  یا  Openرا مشاهده می کنید که به معنای نصب و یا باز کردن آن نرم افزار می باشد. علاوه بر این دو، گزینه سومی هم در سمت چپ به شما نشان داده شده است. این گزینه refund نام دارد. اگر این گزینه را انتخاب کنید پول پرداختی شما بعد از دو ساعت به حساب گوگل شما بازمیگردد.

اگر فرزند شما به طور اتفاقی برنامه را خریداری کرده و یا خودتان سهوا آن را نصب کرده اید می توانید از این قابلیت استفاده کنید. برای جلوگیری از بروز دوباره این مشکل می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد پلی استور شده و از طریق منو وارد تنظیمات شوید.
 • گزینه Require authentication به معنی نیازمند احراز هویت را برای خریدن برنامه ها فعال کنید.
 • سپس گزینه For all purchases through Google Play on this device را انتخاب کنید.

در این حالت اگر بخواهید از طریق پلی استور برنامه ای را بخرید نیازمند تایید و احراز هویت خود هستید.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

با گزینه Indie Corner آشنا شوید

برای داشتن اکوسیستمی پویا و متنوع از اندروید به هر دو توسعه دهنده های کوچک و بزرگ در قالب کمپانی ها نیاز است. البته کمپانی های بزرگ برای معرفی محصولات و دیده شدن بازی هایشان مشکل چندانی ندارند اما برنامه نویس ها و دولوپرهای شخصی برای عرضه بازی ها و اپلیکیشن هایشان با مشکلاتی دست و پا گیر مواجه هستند. گوگل پلی استور برای رفع این مشکل قابلیت Indie Corner را اضافه کرده است. آیا تا به حال به این قسمت از گوگل پلی سر زده اید؟ برای دسترسی به بازی ها و برنامه های جدیدی که مشابهشان را هیچ جایی پیدا نمی کنید باید مراحل زیر را طی کنید زیرا دسترسی به بخش Indie Corner از طریق گوگل استور ممکن نیست!

 • مرورگر موبایل خود را باز کرده و عبارت Indie Corner را جستجو کنید.
 • گزینه اول نتایج احتمالا Discover Indie Corner است. آن را انتخاب کنید.
 • وارد لینک شوید. در صفحه باز شده می توانید لیست بازی ها و برنامه هایی را که توسعه دهنده های شخصی تولید و عرضه کرده اند مشاهده کنید. این بخش از گوگل استور به صورت مداوم بروزرسانی میود و شما می توانید برنامه های سرگرم کننده و جالب توجهی را در آنها مشاهده کنید.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

جلوگیری از آپدیت مداوم گوگل پلی استور

گوگل پلی استور به صورت خودکار آپدیت برنامه ها و بازی ها را برای دیوایس اندرویدی شما دانلود می کند. این بدان معنی است که اگر حواستان نباشد در عرض چند لحظه و یا چند دقیقه همه ی حجم اینترنت شما تمام شده و مجبور هستید دوباره بسته ای نو بخرید. پس برای جلوگیری از آپدیت های مداوم و اتوماتیک بازی ها و برنامه های نصب شده مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 • وارد گوگل پلی استور شده و از منوی تنظیمات گزینه آپدیت برنامه ها یا Update Apps را انتخاب کنید.
 • گزینه Do not automatically update applications را انتخاب کنید. این گزینه از آپدیت خودکار گوگل پلی ممانعت به عمل آورده و اجازه نمی دهد حجم شما برای این کار مصرف شود.
 • اکنون همه چیز به خودتان بستگی دارد که چه برنامه ای را چه زمانی آپدیت کنید.

 

غیرفعال کردن میانبر خودکار گوگل پلی استور از صفحه اصلی

یکی از ویژگی هایی که کاربران را ناراضی می کند این است که پس از نصب یک بازی یا برنامه جدید گوگل پلی میانبری از آن را روی صفحه اصلی موبایل ایجاد می کند. اگرچه در نگاه اول بسیار مفید است اما پس از مدتی و با نصب برنامه های بسیار این ویژگی آزاردهنده می شود. یک راه ساده برای جلوگیری از افزودن خودکار این میانبر ها وجود دارد. برای خلاص شدن از این ویژگی کافیست وارد تنظیمات گوگل استور شده و تیک گزینه Add icon to Home screen را بردارید. از این پس که برنامه ای تازه را نصب کردید میانبر آن به صفحه خانه موبایلتان اضافه نخواهد شد.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

مشاهده تاریخچه فعالیت های شما در گوگل پلی

شاید شما هم دوست داشته باشید بدانید در گذشته چه برنامه ها و بازی هایی را از گوگل استور دانلود و نصب کرده اید. و یا اینکه برای جلوگیری از دانلود مجدد و تکراری بازی ها الکی حجم خود را مصرف نکنید. پس اگر می خواهید تاریخچه فعالیت های خود را در پلی استور مشاهده کنید مراحل زیر را گام به گام انجام دهید:

 • پلی استور را باز کنید
 • وارد منوی اصلی شوید
 • روی حساب خود و تاریخچه آن تپ کنید (Account >> Order history)
 • در صفحه جدید لیست خریدها و دانلود هایی که انجام داده اید را می توانید مشاهده کنید.

 

9 ترفند جدید اپلیکیشن گوگل پلی استور که هر کاربر اندرویدی باید بداند

 

امیدواریم این ترفند ها برای شما همراهان اندرویدسیتی مفید واقع شوند. اگر شما هم ترفند جالب و کاربردی از پلی استور می دانید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

استفاده از متن مقاله فقط با ذکر منبع اندرويد سيتی بلامانع است
آموزشکده اندرويد سيتی